Barcelona Regal osigurala petu utakmicu u Palau Blaugrani

Autor: Sejfo Begić
14.06.2012. 00:18h

Četvrta utakmica finalnog doigravanja između Real Madrida i Barcelone Regal odigrana je večeras pred prepunom Palacio de los Deportes. Iako su domaći navijači očekivali ovjeru titule, pobjednički mentalitet, karakter kao i borbenost večeras je krasila izabranike Xavija Pascuala i rezultat nije mogao izostati.

Nakon što je u prethodnoj utakmici ekipa Xavija Pascuala potučena do koljena, u ovu za njih 'odlučujuću' utakmicu ušli su sa mnogo više žara i borbenosti. To se već na početku utakmice osjetilo kada je ponovo profunkcionirala najbolja odbrana lige i u nekoliko napada zaustavila s druge strane najbolji napad lige. Veći dio ove prve četvrtine donio je egal utakmicu, a Barcelonu je u napadu predvodio fantastični Erazem Lorbek koji je ubacio 9 poena u prvih 10 minuta. Na kraju se na jednominutni odmor otišlo prednošću Barcelone 15:17.

Druga četvrtina donijela je nešto neuobičajeno kada su u pitanju dueli između ova dva tima. Naime kao da su igrači zamijenili uloge i odjednom je Barcelonin vanjski šut proradio, dok je s druge strane Real Madrid najveći broj koševa ubacio iz reketa. Istina, ovaj vanjski šut ponajviše je 'proradio' zahvaljujući odličnom C.J. Wallacu koji je pogodio tri šuta za tri poena u kratkom razmaku, od toga dvije trice su bile u seriji. Na kraju se na poluvrijeme u Palacio de los Deportes otišlo sa rezultatom 34:39 u korist Barçe.

I u  trećoj dionici Barcelona bolje stoji na terenu i u nekoliko navrata odvaja se na značajniju prednost od +9 poena. Ponovno je odličnu dionicu odigrao Erazem Lorbek, a pridružio mu se i Mickeal, pogodivši tricu u vrlo važnom momentu. Rezultat na kraju ovog perioda i dalje je bio na strani Barcelone 55:62.

U posljednjoj dionici ekipa Xavija Pascuala je dotukla ranjenu ekipu Madrida i u nekoliko navrata 'njihovim oružjem' - šutem sa vanjskih pozicija - riješavala utakmicu, pogađali su Huertas, Mickeal i Lorbek. Pokušavao se Madrid vratiti u meč, a zamalo je to uspjelo Mirotiću koji je vezao dvije trice u seriji, međutim više od toga nije im dozvolio nevjerovatni Erazem Lorbek. Na kraju je utakmica završena zasluženom pobjedom Barcelone Regal 75:81.

Veliki je broj raspoloženih košarkaša u svom timu imao Xavi Pascual, ali jedan je kroz cijelu sezonu fantastičan, Erazem Lorbek vjerovatno i MVP doigravanja ukoliko Barcelona osvoji titulu. Lorbek je večeras ubacio nevjerovatnih 24 poena i tome dodao 5 skokova, C.J. Wallace je ubacio 16 veoma bitnih poena (većinu u drugom periodu) te zabilježio 6 skokova, od čega 4 ofanzivna, Huertas i Mickeal su dodali po 15 odnosno 13 poena i 8 vrlo bitnih skokova Amerikanca. Bolji od ostalih u timu Real Madrida bili su: Mirotić (14), Llull (12), Tomić (12) i Singler (11).

Ovom pobjedom ekipa ne samo da je izjednačila rezultat u seriji i izborila petu utakmicu, nego i pokazala karakter poslije jednog od najtežih poraza ove generacije i priskrbila sebi veliku psihološku prednost pred dolazak na domaći teren. Bilo kako bilo, za tri dana na rasporedu je odlučujuća, peta utakmica - Palau Blaugrana, 16.06. - 18:00 sati.